Američki zastupnici stigli na Tajvan usred napetosti s Kinom

Izaslanstvo američkog parlamenta stiglo je u nedjelju u dvodnevni posjet Tajvanu tijekom kojeg će se susresti s predsjednicom Tsai Ing-wen, izvještava Reuters. Ovo je druga grupa na visokoj razini koja dolazi u jeku stalnih vojnih napetosti s Kinom.

Peking, koji demokratski uređeni Tajvan smatra svojim teritorijem, već neko vrijeme održava vojne vježbe oko otoka, želeći na taj način izraziti gnjev zbog ovomjesečnog posjeta Taipeiju predsjednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nancy Pelosi.

De facto američko veleposlanstvo u Taipeiju priopćilo je da izaslanstvo predvodi senator Ed Markey, koji je u pratnji još četiri zastupnika u sklopu većeg posjeta indo-pacifičkoj regiji. Tajvanski predsjednički ured objavio je da će se skupina sastati s predsjednicom u ponedjeljak ujutro.

“U trenutku kada Kina podiže napetosti u Tajvanskom tjesnacu i regiji svojim vojnim vježbama, Markey predvodi izaslanstvo koje će posjetiti Tajvan, što još jednom ukazuje na čvrstu potporu američkog Kongresa Tajvanu”, navodi se u priopćenju.

Tajvansko ministarstvo vanjskih poslova objavilo je fotografije četvero članova skupine koje su dočekali u zračnoj luci Songshan u središtu Taipeija. Zastupnici su stigli ​​transportnim avionom američkih zračnih snaga, a senator Markey je stigao u međunarodnu zračnu luku Taoyuan.

“Delegacija će se sastati s visokim čelnicima Tajvana kako bi razgovarali o odnosima SAD-a i Tajvana, regionalnoj sigurnosti, trgovini i ulaganjima, globalnim opskrbnim lancima, klimatskim promjenama i drugim značajnim pitanjima od zajedničkog interesa”, priopćilo je de facto američko veleposlanstvo.





Tajvanska predsjednica Tsai Ing-wen rekla je u četvrtak da kineska prijetnja silom nije smanjena, iako se prvotno činilo da se najveće pekinške vojne vježbe ikada oko otoka smanjuju. Tajvansko ministarstvo obrane priopćilo je u nedjelju da je otkrilo 22 kineska zrakoplova i šest mornaričkih brodova  na širem području Tajvanskog tjesnaca.

Vlada u Taipeiju tvrdi da, budući da Narodna Republika Kina nikada nije vladala otokom, nema pravo polagati pravo na njega niti odlučivati o njegovoj budućnosti koju može odrediti samo narod Tajvana. Poražena vlada Republike Kine pobjegla je na Tajvan 1949. nakon što je izgubila građanski rat od Komunističke partije Mao Zedonga, koja je u Pekingu uspostavila Narodnu Republiku Kinu. Kina nikada nije otklonila upotrebu sile kako bi pod svoju kontrolu stavila demokratski Tajvan.

 





 

 

Komentari

komentar

You may also like