Europska komisija najavila “zeleni” industrijski plan kao odgovor američkim subvencijama

Europska komisija danas je najavila tzv. Zeleni industrijski plan koji će Europu učiniti “domom čiste tehnologije i industrijskih inovacija na putu prema nultim emisijama ugljikova dioksida”, rekla je predsjednica Komisije Ursula von der Leyen u svom govoru na Svjetskom gospodarskom forumu u Davosu, prenosi Reuters.

Američki Akt o smanjenju inflacije (IRA) predviđa paket od 369 milijardi dolara subvencija i poreznih olakšica za proizvode poput električnih vozila pod uvjetom da se proizvode na američkom tlu. U Europskoj uniji se stoga plaše mogućeg bijega investicija i seljenja proizvodnje iz Europe u Sjedinjene Države.

Predsjednica Komisije kaže da novi europski plan počiva na četiri stupa: regulatornom okruženju, financiranju, vještinama i trgovini. “Moramo stvoriti regulatorno okruženje koje nam omogućuje brzo širenje i stvaranje povoljnih uvjeta za sektore koji su ključni za postizanje cilja o nultoj neto emisiji. To uključuje energiju vjetra, toplinske pumpe, čisti vodik i skladištenje. Novi zakon za industriju s nultom neto emisijom identificirat će jasne ciljeve za čistu europsku tehnologiju do 2030. godine”, najavila je.

Cilj toga zakona bit će usmjeravanje ulaganja u strateške projekte u cijelom opskrbnom lancu. Von der Leyen ističe da će prioritet biti kako pojednostaviti i ubrzati izdavanje dozvola za proizvodnju čistih tehnologija. Paralelno s tim, Komisija će proučiti kako ubrzati odobravanje važnih projekata čiste tehnologije od zajedničkog europskog interesa te kako olakšati financiranje i pojednostaviti pristup malih poduzeća i svih država članica tim projektima.

U okviru drugog stupa Zelenog industrijskog plana, EU namjerava ojačati ulaganja i financiranje proizvodnje čistih tehnologija. U vezi s tim Komisija će predložiti privremenu prilagodbu pravila o državnim potporama. To uključuje porezne olakšice i ciljanu pomoć za proizvodnju u strateški važnom lancu čiste tehnologije kako bi se suzbili rizici preseljenja proizvodnih pogona u treće zemlje zbog stranih subvencija.

Međutim, von der Leyen ističe da je Komisija svjesna da državne potpore ne mogu biti cjelovito rješenje jer samo nekoliko država članica ima dovoljno fiskalnih kapaciteta da subvencionira industriju, a to bi onda dovelo i do fragmentacije unutarnjeg tržišta europskog bloka. Stoga je potrebno pojačati financiranje na razini EU-a kako bi se izbjegla fragmentacija jedinstvenog tržišta i podržala tranzicija u svim državama članicama, a ne samo u nekima. U tu svrhu, Komisija predlaže uspostavu Fonda za europsku suverenost.





Treći stup Zelenog industrijskog plana je razvoj vještina jer i najbolje tehnologije vrijede samo ako postoje kvalificirane osobe koje su sposobne njima upravljati i koristiti ih, kaže predsjednica Komisije.

Četvrti stup predviđa olakšavanje ravnopravne i otvorene trgovine koja će biti na korist svima. Stoga će se EU zauzimati za sklapanje sporazuma o trgovini sa zemljama poput Kanade, Ujedinjenog Kraljevstva, Meksika, Čilea, Novog Zelanda i Australije.

Komentari

komentar





You may also like