Nezaposlenost u eurozoni dosegla je najnižu razinu dosad

Stopa nezaposlenosti u eurozoni pala je na povijesno najnižu razinu u prosincu, pokazali su službeni podaci u utorak, dok se zapošljavanje u Europi snažno oporavilo nakon pandemije. Stopa nezaposlenosti iznosila je 7% u prosincu, što je najniža razina otkako je službena statistička agencija Eurostat počela prikupljati podatke u travnju 1998. godine.

U 27-članoj Europskoj uniji, koja uključuje zemlje poput Poljske koje nisu u monetarnoj uniji eura (dakle, nisu u eurozoni) nezaposlenost je u prosincu pala na 6,4%, što je također vrlo niska razina nezaposlenosti od početka evidencije. “Eurozona je završila 2021. godinu, godinu nakon najgore recesije od Drugog svjetskog rata, s najnižom stopom nezaposlenosti ikad. Taj trend je svjedočanstvo uspješnosti našeg zajedničkog odgovora na ovu krizu”, rekao je Paolo Gentiloni, povjerenik EU za ekonomska pitanja. Ranije, u ožujku 2020. su stope nezaposlenosti za 19 zemalja koje dijele euro bile 7.2%, a za EU-27 je ta stopa bila 6,5%.

U odnosu na prethodnu godinu to je 1.8 milijuna manje ljudi bez posla. Dužnosnici EU-a taj pozitivan pomak pripisuju radikalnoj promjeni pristupa u kojoj se EU zajednički složila o velikom povećanju potrošnje u najgorem razdoblju krize, umjesto štednje odabrane 2010.-2015. To bi također pomoglo objasniti europski gospodarski rast 2021. godine, u kojem je gospodarstvo eurozone poraslo za rekordnih 5,2%.

Unatoč neviđeno niskim razinama nezaposlenosti, ostale su velike razlike u eurozoni: od 3,2% nezaposlenih u Njemačkoj do 13% u Španjolskoj. Nezaposlenost u Francuskoj bilježi stalni pad tijekom posljednjih mjeseci, ali sa 7,4% i dalje je iznad prosjeka eurozone. Stopa nezaposlenosti u Italiji iznosila je 9 %. ž

Analitičari kažu da vrlo niske razine nezaposlenosti u određenim zemljama ukazuju na manjak radne snage i da bi to uskoro moglo izazvati zahtjeve za višim plaćama. Veće plaće bi i pomogle oko sve većih potrošačkih cijena u Europi i koje su povezane i sa sve većom stopom inflacije.

Komentari

komentar





You may also like