Plenkovića zgrozila Izetbegovićeva izjava. Na Schmidta su sigurno utjecale i prijetnje

Hrvatski premijer Andrej Plenković sinoć je izrazio razočarenje paketom izmjena izbornog zakona u BiH od strane visokog predstavnika Christiana Schmidta.

Schmidt je, temeljem bonskih ovlasti, nametnuo djelomične izmjene izbornog zakona ali one su uglavnom tehničke prirode i ostaje otvoreno pitanje načina popune Doma naroda parlamenta Federacije BiH koje hrvatske stranke smatraju ključnim, o tome piše tportal.hr.

“Onoliko koliko ja vidim što je na kraju visoki predstavnik odlučio je dotaknuti samo dio tog paketa koji se odnosi na integritet izbornog procesa, što je po mom sudu daleko ispod očekivanja i nedovoljno”, rekao je Plenković nakon proširenog sastanka Predsjedništva HDZ-a.

Osvrnuo se i na neuspjele pregovore koji su se vodili povodom sporazuma iz Mostara prije dvije i pol godine, kada su političke stranke, poglavito iz redova hrvatskog i bošnjačkog naroda, bezuspješno nastojale na razini Federacije postići neki dogovor, ali u tome nisu uspjeli, osim u Mostaru.

Plenković je kazao da je Europska unija nastojala pomoći, a također i SAD, no da niti pod njihovim pokroviteljstvom nije došlo do rezultata.

“Potom je predsjednik Europskog vijeća nastojao pokrenuti određene procese da bi se smirile tenzije. No bilo je očito kako predstavnici bošnjačkih političkih stranaka, prije svega SDA, nisu htjeli postići taj dogovor, nisu se htjeli dogovoriti s predstavnicima hrvatskih stranaka o reformi izbornog zakona i limitirane ustavne reforme”, kazao je hrvatski premijer, a prenosi tportal.





Bošnjacima odgovara status quo, izborni sustav u kojem će hrvatski narod u BiH i hrvatske političke stranke biti minorizirani, marginalizirani, preglasani i u svakom slučaju i dalje u neravnopravnom položaju, nastavio je predsjednik Vlade RH.

“I to ne samo kada je riječ o izboru člana Predsjedništva BiH gdje je Komšić odradio tri mandata, po nama kao nelegitimni hrvatski predstavnik, jer za njega uglavnom glasuju Bošnjaci”, kazao je Plenković koji se osvrnuo i na prosvjede u Sarajevu koji su organizirani od strane bošnjačkih političkih stranaka i na kojima su pale teške uvrede pa čak i prijetnje prema Schmidtu.

“Siguran sam da je to donekle utjecalo na njegovo rezoniranje. Vidjeli smo u medijima da je on izvorno imao namjeru mijenjati izborni zakon, da je htio riješiti pitanje tzv. vitalnog nacionalnog interesa (…) Imao je još niz važnih političkih tema koje bi unaprijedile ustavni i zborni ustroj BiH, međutim u ovoj fazi on to nije učinio”, kazao je Plenković, podsjetivši kako je Schmidt ostavio još nekoliko tjedana političkim akterima u BiH da se sami dogovore.





“Ja nažalost nemam nekih velikih očekivanja i iluzija da će se oni sada, nakon dvije godine propuštenih prilika, sjesti i dogovarati, naročito nakon niza agresivnih izjava, uključujući i pozivanje na prebrojavanje, tj. pripremanje na sukob”, kazao je Plenković, dodavši da ga je izjava Bakira Izetbegovića “zgrozila” i da ju osuđuje.

“To upućuje da oni ne žele dogovor s političkim strankama Hrvata u BiH, nego žele svoju brojčanu nadmoć i dalje koristiti u izbornim utakmicama.”

Hrvatska, nastavio je dalje, smatra kako je to suprotno Daytonsko-pariškom mirovnom sporazumu i ustavu BiH.

Po njegovom mišljenju, visoki predstavnik je zadnja šansa da se poprave nepravde prema Hrvatima koje su učinili neki njegovi prethodnici, poglavito Wolfgang Petritsch 2002.

Također poručuje kako treba dići stupanj razumijevanja kod ključnih aktera u međunarodnoj zajednici.

“Želimo da Schmidt nakon par dana pauze ponovo stavi na stol ovu temu i krene u dobrom smjeru, kako je to napravio, ne obazirući se na ove bezobrazne, neprimjerene pritiske”, kazao je Plenković čije riječi objavljuje tportal.hr.

 

Komentari

komentar

You may also like