OESS: Ukrajinski zarobljenici “nestaju” u ruskim filtracijskim logorima

Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (OESS) je “ozbiljno zabrinuta” zbog postupanja Moskve prema ukrajinskim civilima u “filtracijskim logorima” koji su osmišljeni kako bi identificirali one za koje se sumnja da su povezani s vlastima u Kijevu, navodi se u izvješću objavljenom jučer, prenosi Euronews.

U izvješću Organizacije za europsku sigurnost i suradnju tvrdi se da neki ljudi “nestaju ili su zatočeni ili ubijeni” nakon što su prebačeni na separatističke teritorije Luganska i Donjecka. Cilj je očito utvrditi jesu li se pojedinci borili na ukrajinskoj strani ili su bili povezani s pukovnijom Azov ili ukrajinskim vlastima, piše u izvješću organizacije.

Svjedoci tvrde da postupak “uključuje brutalna ispitivanja i ponižavajuće tjelesne pretrage”, piše u izvješću kojeg potpisuju tri autora i koje sadrži 115 stranica. Istražitelji, od kojih su dvojica posjetila Ukrajinu kako bi završili svoje istraživanje, nazvali su to “alarmantnim” razvojem događaja. Ukrajinci evakuirani iz opkoljenih gradova kao što je strateška luka Mariupolj ili oni koji napuštaju teritorije koje su okupirale ruske trupe, prisiljeni su proći kroz ta središta. “Tamo se bilježe njihovi osobni podaci, uzimaju im se otisci prstiju i kopiraju osobni dokumenti”, piše u izvješću OESS-a. Izvješće sugerira da Rusija koristi separatističke teritorije kako bi zaobišla svoje međunarodne obveze. Oni koji prođu test često se šalju u Rusiju “s pristankom ili bez njega”. Kada tamo stignu, obećavaju im posao i besplatan smještaj. Oni se svakako mogu slobodno kretati, ali “često nemaju dovoljno informacija, novca ili telefon” da napuste zemlju, navodi se u izvješću. Kijev već nekoliko tjedana osuđuje “deportacije” koje su pogodile više od milijun Ukrajinaca, dok Rusija uvjerava da joj je jedini cilj omogućiti civilima da se “evakuiraju” iz “opasnih područja”.

Ideja OESS-a je počela sredinom 1975. na Konferenciji o sigurnosti i suradnji u Europi (CSCE) održanoj u Helsinkiju, Finskoj. OESS se bavi ranim upozoravanjem, sprječavanjem sukoba, upravljanjem krizama i rehabilitacijom nakon sukoba. Većina od 57 zemalja sudionica je u Europi, ali postoji nekoliko članova iz Azije i Sjeverne Amerike. Članice su i Rusija i SAD. Organizacija je nastala u doba Hladnog rata kao forum za raspravu između zapadnog i istočnog bloka.

No, OESS ima bitnu ulogu i u Ukrajini. Krajem ožujka 2014., OESS je rasporedio svoju Posebnu promatračku misiju u Ukrajinu na zahtjev ukrajinske vlade. Mandat misije OESS-a u Ukrajini istekao je 31. ožujka 2022. zbog primjedbi od strane Rusije. Dio međunarodne zajednice je hvalio misiju i zvao je “očima i ušima međunarodne zajednice”. No, i Moskva i Kijev su misiju OESS učestalo optuživali za pristranosti i naklonjenost prema drugoj strani.

Komentari

komentar





You may also like