Stoltenberg očekuje dogovor NATO-a o pomoći Ukrajini prema standardima saveza

Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg u ponedjeljak je rekao kako očekuje da će se saveznici na nadolazećem skupu u Vilniusu dogovoriti o višegodišnjem programu pomoći Ukrajini prema postizanju standarda sukladnih savezu, izvještava Hina.

„Očekujem da ćemo dogovoriti višegodišnji program kojim ćemo raditi na pomoći Ukrajini u tranziciji sa standarda, doktrina i opreme iz sovjetskog doba“ prema onima NATO-a, te da ta zemlja postane potpuno interoperabilna sa savezom, rekao je Stoltenberg u obraćanju videovezom na Kopenhaškom demokratskom samitu. „Time ćemo Ukrajini pomoći prema članstvu u NATO-u“, dodao je Norvežanin.

NATO saveznici okupit će se 11. i 12. lipnja na sastanku na vrhu u Vilniusu. Ukrajina cilja na članstvo u NATO-u nabavljajući napredno oružje od zapadnih saveznika za borbu protiv ruske invazije.

Stoltenberg je također rekao da planira napustiti mjesto glavnog tajnika NATO-a kada u listopadu završi njegov mandat. “Jasno sam dao do znanja da nemam drugih planova osim otići ove jeseni. Bit ću gotovo dvostruko dulje nego što je prvotno planirano. I to je sve što imam reći o tome. Potpuno sam usredotočen na taj zadatak dok moj mandat ne završi u listopadu.”

Europska komisija: Ništa o miru u Ukrajini bez Ukrajine

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen izjavila je u ponedjeljak da o mirovnom planu za Ukrajinu treba odlučivati samo Ukrajina.





“Ništa o Ukrajini bez Ukrajine”, izjavila je von der Leyen na zajedničkoj konferenciji za novinare s predsjednikom Europskog vijeća Charlesom Michelom. “Ne smijemo zaboraviti da je Ukrajina zemlja koja je brutalno napadnuta i stoga je ona ta koja bi trebala postaviti temeljna načela za pravedan mir”, dodala je von der Leyen.

Michel i von der Leyen održali su zajedničku konferenciju za novinare uoči tri važna skupa na kojima će sudjelovati sljedećih dana – na sastanku na vrhu Vijeća Europe u Reykjaviku, samitu skupine G7 u Hirošimi i samitu EU-Južna Koreja u Seulu.

Von der Leyen je rekla da očekuje da će na tim skupovima biti potvrđena dva načela, prvo da je potrebno osigurati financijsku i vojnu pomoć Ukrajini dokle god treba i drugo da o uvjetima za mirovne pregovore odlučuje sama Ukrajina.





Charles Michel rekao je da se svaki vjerodostojan mirovni plan mora temeljiti na načelima Povelje Ujedinjenih naroda i da Ukrajina treba odlučiti kada će razmotriti mogućnost pregovora.

I von der Leyen i Michel istaknuli su važnu ulogu Kine i njezinog predsjednika Xi Jinpinga koji, prema njima, ima veliki utjecaj na ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Predsjednica Komisije rekla je da će se na samitu G7 razgovarati o sankcijama protiv Rusije, uključujući i prijedlog 11. paketa sankcija koji je Komisija predložila prije nekoliko dana. Taj prijedlog se uglavnom odnosi na sprječavanje izbjegavanja sankcija koje je EU već dosad nametnuo Rusiji. “To je upozorenje da smo ozbiljni u pogledu naših sankcija, da bismo mogli zabraniti izvoz proizvoda u treće zemlje ako postoje jasni dokazi da postoji zaobilaženje sankcija i isporuka Rusiji”, rekla je von der Leyen.

EU bi mogao uvesti sankcije i nekim kineskim tvrtkama koje posluju s Rusijom. Kina je u ponedjeljak poslala visokog izaslanika na turneju u okviru koje će posjetiti Ukrajinu, Rusiju, Poljsku, Francusku i Njemačku. Prema najavama iz Pekinga, posebni izaslanik Li Hui, kineski predstavnik za euroazijske poslove, razgovarat će o političkom rješenju za rat u Ukrajini.

Medij: NATO Ukrajini još neće poslati poziv za članstvo u savezu

Komentari

komentar

You may also like