SAD odobrio nadogradnju raketnog sustava Patriot na Tajvanu

Sjedinjene Države odobrile su potencijalnu prodaju 100 milijuna dolara vrijedne opreme i usluga Tajvanu za održavanje i nadogradnju raketnog sustava Patriot, objavio je Pentagon u ponedjeljak, prenosi Reuters.

U priopćenju američke Agencije za obrambenu suradnju (DSCA) stoji kako je ta institucija predala potrebnu dokumentaciju Kongresu nakon odobrenja Državnog tajništva za prodaju koju je zatražilo tajvansko de facto veleposlanstvo u Washingtonu.  SAD, kao većina država, nema službene diplomatske odnose s Tajvanom, na koji Kina polaže pravo kao na svoj teritorij, no Washington je najveći saveznik Taipeija i pravno je vezan za njegovu obranu.

Nadogradnja Patriota “poboljšala bi sigurnost” i “pomogla u održavanju političke i vojne stabilnosti” Tajvana i napretka u regiji, priopćila je američka DSCA. Tajvan bi surađivao s tvrtkama Raytheon Technologies i Lockheed Martin. Ministarstvo obrane otočne države objavilo je da je odluka donesena tijekom susreta iz 2019. s predstavnicima vlade bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa.

Tajvan ima 350 projektila Patriot, kao dio mobilnog sustava protuzračne i protubalističke obrane. Sporazumi između dviju zemalja reguliraju ne samo raketne sustave već i aspekte kao što su tehnička podrška, održavanje i transport. Tajvan je prvotno nabavio rakete Patriot Advanced Capability PAC-2, koje su kasnije nadograđene na razinu PAC-3. Prošlog ožujka, izvješća su govorila da Tajvan planira dodati 300 projektila PAC-3 MSE sustava u 2025. i 2026. Nove rakete su veće, brže i imaju veći doseg. PAC-3 MSE sustav djeluje u dometu presretanja od 70 km, a rakete lete brzinom od 4 Macha.

Kinesko ministarstvo vanjskih poslova u utorak je osudilo je nadogradnju sustava naglasivši kako ona ozbiljno ugrožava sigurnost i suverenitet Kine, najavivši mjere za održavanje svojih interesa.

Demokratski Tajvan duže od godine upozorava na prelete kineskih ratnih zrakoplova u svojoj blizini, u njegovoj Zoni identifikacije zračne protuzračne obrane (ADIZ). Kina se pak žali na prolazak zapadnih ratnih brodova kroz Tajvanski tjesnac.





Na taj otok su 1949. pobjegli kineski nacionalisti pod vodstvom Čang Kaj-šeka nakon poraza od Mao Zedongovih komunista u središnjoj Kini. Od tada Taipei ima neovisnu vladu, no Peking ga i dalje smatra dijelom svog teritorija, protivi se bilo kakvom službenom kontaktu Taipeija i međunarodne zajednice te ne odbacuje mogućnost da će ga vojno osvojiti.

Komentari

komentar





You may also like