Klimatski summit COP27: Potapanje malih otočnih država, desalinizacija i nerazmjerno sudjelovanje

U tijeku je COP27, svjetski klimatski summit pod pokroviteljstvom UN-a i održava se do 18.11. u Egiptu. Prenosimo najzanimljivija događanja današnjeg dana:

Europska unija ove je godine dvostruko ubrzala uvođenje obnovljivih izvora energije, na 50 gigawatta energije, rekla je danas predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen. “Ako se to dodatno ubrza, u idućoj godini možemo oboriti rekord i imati 100 gigawatta dodatnih kapaciteta“, kazala je Von der Leyen iz egipatskog mjesta Šarm El Šeik.  Naglasila je kako “svaki kilovatsat struje iz obnovljivih izvora nije samo dobar za klimu nego i za neovisnost i sigurnost opskrbe”, te je pozvala države “globalnog juga”, koje imaju bogatstvo potrebnih resursa za zelenu tranziciju, na udruživanje s Europom. Potom je uputila poziv državama “globalnog juga” da povećaju svoja izdvajanja i time ispune obećanje od 100 milijardi dolara pomoći zemljama u razvoju za zelenu tranziciju. Europa već drugu godinu zaredom daje svoj “pravedan iznos”od 23 milijardi eura, rekla je der Leyen.

Prema podacima Komisije, EU je ove godine od svibnja do kolovoza 2022. oko 12 posto svoje električne energije dobila iz solarnih elektrana, a 13 posto od vjetra.  Komisija u istom izvješću piše kako će udio obnovljivih izvora u proizvodnji struje u Europi narasti s 37 posto iz prošle godine na 69 posto do 2030. godine. Von der Leyen je u svom govoru podsjetila da EU ima zakonsku obavezu do 2030. smanjiti emisije za 55 posto kroz zakonodavni paket “Spremni za 55”. Govoreći prije predsjednice Komisije, predsjednik Europskog vijeća Charles Michel kazao je kako je Rusija odlučila energiju koristiti kao oružje masovne destabilizacije.

Male otočne države koje su žrtve klimatskih promjena žele da naftne kompanije plate za štetu uzrokovanu oceanskim olujama i rastom razine mora, rekao je premijer Antigue, Gaston Browne. Browne je govorio drugog dana obraćanja čelnika svjetskih država na dvotjednom skupu Ujedinjenih naroda koji se održava u sinajskom turističkom gradu Šarm El Šeiku.

“Naftna i plinska industrija nastavlja dnevno zarađivati gotovo 3 milijardi dolara dnevno”, rekao je Browne, govoreći u ime Saveza malih otočnih država. Savez malih otočnih država okuplja 38 zemalja iz cijelog svijeta. “Vrijeme je da te tvrtke počnu plaćati svjetski porez na ugljik na svoje prihode, što će se koristiti kao izvor financiranja gubitaka i šteta. Rasipni proizvođači fosilnih goriva profitirali su od iznuđivačke zarade na račun ljudske civilizacije. Dok oni profitiraju, planet gori”, dodao je.

Izrael i Jordan danas su na marginama skupa COP27 u Egiptu potpisali memorandum razumijevanja o razmjeni vode za električnu energiju dobivenu solarnim elektranama.  U sklopu ideje, predložene prije godinu dana, Jordan će izgraditi 600 megavata solarnih kapaciteta te izvoziti struju u Izrael. Izrael će za to Jordanu slati 200 milijuna prostornih metara desalinizirane vode.





Memorandum je potpisan na klimatskom skupu Ujedinjenih naroda u egipatskom Šarm El Šeiku, a na potpisivanje su utjecali i Ujedinjeni Arapski Emirati. Emirati su 2020. postali prva zaljevska država koja je normalizirala odnose s Izraelom te su partneri u ovom projektu. Izraelsko ministarstvo energetike priopćilo je kako su se stručnjaci dviju država nalazili kroz prošlu godinu kako bi usklađivali financijske, logističke i regulatorne aspekte projekta. Potpisivanje “izražava zajedničku želju država da se s klimatskom krizom nose prekograničnom suradnjom”, objavilo je izraelsko ministarstvo.

Komentari

komentar





You may also like