Kosovo službeno podnijelo zahtjev za članstvom u Europskoj uniji

Kosovski premijer Albin Kurti predao je u četvrtak u Pragu zahtjev za članstvom Kosova u Europskoj uniji, pokrenuvši proces koji bi mogao potrajati godinama, ako ne desetljećima i ovisi o normalizaciji odnosa sa Srbijom, javlja Reuters.

Kurti je podnio zahtjev Češkoj koja u ovom polugodištu predsjeda EU-om. “Ne želimo stražnja vrata, kraći put. Želimo izgraditi EU u našoj zemlji s našim narodom”, rekao je Kurti nakon što je predao zahtjev češkom ministru za europske poslove Mikulašu Beku.

Kosovo je jedina zemlja na zapadnom Balkanu koja dosad nije podnijela zahtjev za članstvom u Europskoj uniji. Premda 27 država članica EU-a nije sklono daljnjem širenju Unije, zbog ruske invazije na Ukrajinu odlučile su posvetiti više energije poboljšanju odnosa sa šest balkanskih zemalja – Albanijom, BiH, Kosovom, Crnom Gorom, Sjevernom Makedonijom i Srbijom.  “Čvrsto vjerujemo da je europska budućnost jedini način za rješavanje niza problema u regiji, bilo gospodarskih, socijalnih ili etničkih”, rekao je Bek.

Većinski albansko Kosovo proglasilo je neovisnost od Srbije 2008. uz potporu Zapada, nakon rata 1998.-1999. u kojem je intervenirao NATO. Kosovo nije član UN-a. Neovisnost Kosova priznaje oko 110 država. Ne priznaje ga pet država članica EU-a – Španjolska, Grčka, Rumunjska, Slovačka i Cipar. Ne priznaju ga ni Srbija, Rusija i Kina. Kosovo mora normalizirati odnose sa Srbijom prije nego bude moglo ući u Europsku uniju.

Beograd priprema zahtjev KFOR-u za povratak srpskih snaga na Kosovo

Istodobno kada je Kosovo u četvrtak predsjedateljici EU-a Češkoj u Pragu predalo kandidaturu za članstvo, Beograd namjerava navečer službeno zatražiti od KFOR-a dopuštenje da rasporedi do tisuću pripadnika svojih sigurnosnih snaga na Kosovo.





Predsjednik Aleksandar Vučić najavio je da će večeras, poslije sjednice Vlade, “javnost dobiti odgovore” oko zahtjeva međunarodnim mirovnim snagama, vezanog uz Rezoluciju 1244 Vijeća sigurnosti UN-a iz 1999. o Kosovu, te objaviti koje su zemlje dosad povukle priznanje Kosova.

Vučić je ranije danas, poslije sastanka s mađarskom predsjednicom Katalin Novak, poručio da je situacija u vezi s Kosovom “teška”, ali da će se vlast boriti koliko god može da sačuva državne i nacionalne interese. Dodao je da poslije sastanka u srijedu sa specijalnim izaslanicima Europske unije Miroslavom Lajčakom i SAD-a Gabrielom Escobarom “postoje neke ideje” oko rješavanja sadašnje situacije na Kosovu, ali da će se vidjeti hoće li uspjeti. Komentirajući zahtjev Kosova za prijem u EU, Vučić je kazao da je uvjet za to da je riječ o europskoj državi, ustvrdivši da Kosovo to nije jer neovisnost nisu priznale ni sve članice Unije, a nije ni u članstvu UN-a.

U međuvremenu, na sjeveru Kosova barikade koje su u subotu postavili lokalni Srbi stoje na cestama već šesti dan, unatoč zahtjevima veleposlanstava SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva u Beogradu i Prištini da budu uklonjene.





Escobar optimist za rješenje krize na Kosovu, traži da Srbi uklone barikade

Komentari

komentar

You may also like