Srbija ponizno Xi Jinpingu: Nitko vas ne štuje kao mi

Srbija Rusiju zamjenjuje Kinom

Srbija se smatra jednom od najvjernijih saveznica Kine u Europi, što potvrđuje i jučerašnji posjet kineskog vođe Xi Jinpinga Beogradu i neviđeni entuzijazam koji je zbog toga zahvatio čitavu zemlju. O tome izvješćuje europski segment medija Politico.

“Rekao sam mu da će ga kao vođu velike sile dočekati s poštovanjem u cijelom svijetu, ali pijetet i ljubav na koje nailazi u našoj Srbiji neće biti nigdje drugdje”, rekao je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nakon svečanog dočeka uvaženog gosta ispred Palate Srbije, i dodao kako je “nebo granica” buduće suradnje.

Kineska ulaganja

Kineska ulaganja u Srbiju počela su rano, još 2013. godine, među prvima u Europi, poput izgradnje Pupinovog mosta.





Od tada su investicijske inicijative porasle, uključujući opsežne infrastrukturne projekte poput autocesta, Željezare Smederevo i rudarskog bazena Zijin. Međutim, ovo širenje koštalo je Srbiju, koja je nagomilala teret duga od oko 3,7 milijardi eura, zbog uobičajene prakse da se kineska ulaganja udružuju u kreditne sheme.

Također je jedina europska nacija koja je nabavila kineske sustave protuzračne obrane HQ-22 “Hong Qi” ili Red Flag, što je podiglo čuđenje zbog poteškoća s njihovom integracijom u svoje europske sustave naoružanja.

Xi je stigao u Beograd nakon dvodnevnog boravka u Francuskoj i razgovora s predsjednikom Emmanuelom Macronom i predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen, a  prije puta u Budimpeštu, u goste mađarskom premijeru Viktoru Orbanu.





Evo zbog kojih su pritisaka Macron i Ursula razljutili kineskog vođu

Zauzimanje za multipolarnost

Provladina novinska novinska kuća Politika objavila je članak na naslovnici koji je napisao Xi u utorak, opisujući odnos između dviju zemalja kao “oklopni” – izraz koji je stekao popularnost u mnogim socijalističkim nacijama tijekom 20. stoljeća zbog povezanosti s industrijalizacijom i radničkom klasom.

“Kina i Srbija imaju slične stavove o mnogim važnim međunarodnim i regionalnim pitanjima”, rekao je Xi u članku. “Suočavajući se s međunarodnom situacijom isprepletenom promjenama i turbulencijama, trebali bismo kontinuirano jačati koordinaciju … i zauzeti se za ravnopravan i uređen multipolarni svijet.”

Naglasio je da je multipolarnost ključan aspekt kineske vanjskopolitičke strategije. Termin je to koji baca izazov američkoj globalnoj dominaciji.

Aleksandar Vučić (Foto: AP Photo / Darko Vojinovic / Guliver image)

Supstitut za Rusiju

“Ovaj posjet pokazuje da je Srbija zamijenila Rusiju za Kinu i došla do svog glavnog partnera da se cjenka sa Zapadom”, rekao je Vuk Vuksanović, stručnjak za kinesko-srpske odnose i viši istraživač u Beogradskom centru za sigurnosnu politiku.

“Invazija Ukrajine punog opsega stavila je srpsko-ruske odnose pod pomno praćenje, tako da vlada vidi korist u tome da sada češće igra na kinesku kartu jer se smatra da je manje provokativna”, nastavio je.

“Balkan, a posebno Srbija, postali su još zanimljiviji za Kinu sada kada je jedan krak Inicijative Pojas i put kroz Rusiju i Bjelorusiju faktički presječen invazijom na Ukrajinu”, zaključio je Vuksanović.

Xi u Beogradu: ‘Čelično prijateljstvo’ i ‘zajednička budućnost’ Srbije i Kine

 

Komentari

komentar

You may also like